Opleidingsinformatie

Programma

Dag 1 - 18/11/2026 - Achtergronden en ontstaansgeschiedenis Polyvagaaltheorie

  • Inleiding: oorzaken van somatisch aanhoudende lichamelijke klachten (SOLK) en aanhoudende lichamelijke klachten (ALK) vanuit polyvagaalperspectief
  • De werking van het autonome zenuwstelsel (AZS) versus centrale zenuwstelsel
  • Principes van de polyvagaaltheorie
  • Bewustwording persoonlijke reacties (fysiek, emotioneel, cognitief) van het autonome zenuwstelsel (AZS)
  • Ingaan op neuroceptie/perceptie, co- en zelfregulatie en neuroplasticiteit
  • Impact van trauma op het autonome zenuwstelsel, symptomen autonome disregulatie
  • De nervus vagus: twee takken, innervatie van organen en systemen
  • Samenwerking vijf hersenzenuwen: social engagement
  • Werking ventrale vagus (sociale vagus), sympathicus en dorsale vagus
  • Communicatiepatronen van de drie staten van het van het autonome zenuwstelsel (AZS)
  • De vagale rem, theorie en oefening


Dag 2 - 19/11/2026 - Meditatie gericht op waarnemen persoonlijk autonoom zenuwstelsel (Deb Dana)

  • Samenhang en kenmerken van de drie staten van het polyvagaalsysteem, symptomen van disregulatie
  • Verdieping in de neuroceptie, de co-regulatie, neuroplasticiteit en ‘social engagement’ (sociale betrokkenheid)
  • Patronen van het autonome zenuwstelsel (AZS) en epigenese/erfelijkheid/familiaire achtergrond
  • Triggers en glimmers kaart Deb Dana: persoonlijke uitwerking
  • Lichaamsgerichte benadering van trauma (historie, huidige inzichten, getallen)
  • De rol van de therapeut/begeleider, co-regulatie/bewustwording persoonlijke communicatie stijlen, theorie en oefening
  • Ogen en communicatie: effect van de ‘blik’, demo filmpje 

 

Dag 3 - 20/11/2026 - Meditatie Deb Dana

  • Ventrale ankers
  • De regulerende hulpbronnen kaart (Deb Dana) doelen ervan
  • Bespreken van ladders/kaarten Deb Dana en gebruik in de praktijk
  • Hypersensitiviteit vanuit polyvagaaltheorie perspectief
  • Het reguleren van het autonome zenuwstelsel (AZS) in de therapie, traumasensitief werken
  • De rol van muziek
  • Het gehoor vanuit polyvagaal perspectief
  • Het Safe and Sound Protocol (SSP), deelnemers krijgen de mogelijkheid om dit zelf onder begeleiding van de co-trainer te beluisteren
  • Wetenschappelijk onderzoek polyvagaaltheorie/Safe and Sound Protocol
  • Diagnostiek vanuit polyvagaal perspectief
  • De therapie: toepassingsgebieden polyvagaaltheorie

 

Doorheen de basistraining komen oefeningen aan bod. Er wordt desgewenst een onderling netwerk van deelnemers georganiseerd. Na het volgen van deze training is een attest voorzien.

Het is warm aanbevolen om het boek 'De Polyvagaaltheorie in therapie - het ritme van regulatie' (auteur Deb Dana - Uitgeverij Mens!) op voorhand te lezen.

 

Heb je interesse in deze cursus, maar passen de voorgestelde data niet? Schrijf je dan in op deze contactlijst en we brengen je als eerste op de hoogte als een volgende editie wordt ingepland. 

 

Doelgroep

Logopedisten, kinesitherapeuten, psychologen, creatieve therapeuten en andere (para)medici, zangdocenten, coaches, iedereen met interesse voor dit onderwerp.

Lesgevers

Heleen Grooten, logopedist/stemtherapeut (45 jaar ervaring), lichaamsgericht traumatherapeut, polyvagaaltherapeut- en trainer, mede vertaler boeken over polyvagaaltheorie, systemisch opsteller, onderzoeker, voorzitter polyvagaalinstituut Nederland. Heleen is oprichter en voorzitter van het Nederlandse Polyvagaal instituut en heeft op verzoek van dr. Porges onderzoek gedaan naar de effectiviteit van het Safe and Sound Protocol (SSP) bij mensen met onbegrepen keelklachten.
(www.heleengrooten.nl)

Albert Grooten is arbeidstherapeut, natuurcoach, lichaamsgericht traumatherapeut en polyvagaaltherapeut. 

De theorie en praktijk van de training wordt aangeboden door de hoofdtrainer (Heleen Grooten), de co-trainer (Albert Grooten) is hierbij steeds aanwezig en begeleidt de oefeningen.

Kostprijs

Early bird

  • Stageplaatsen en bachelorproefbegeleiders opleiding Bachelor Logopedie Arteveldehogeschool: 580 euro
  • Standaard: 640 euro

Prijs vanaf 18 oktober 2026

  • Stageplaatsen en bachelorproefbegeleiders opleiding Bachelor Logopedie Arteveldehogeschool: 640 euro
  • Standaard: 675 euro

Inschrijven

Na het klikken op de inschrijvingslink moet je inloggen op een account bij Arteveldehogeschool. Volg hiervoor deze handleiding.

Daarna kan je alle stappen doorlopen en je inschrijving verzenden. Zodra alles correct werd geregistreerd, ontvang je een bevestigingsmail op het opgegeven e-mailadres. Controleer indien nodig ook je spamfolder.

Ongeveer een week vóór de vorming ontvang je een e-mail met alle praktische informatie.

Praktische info

Data
  • woensdag 18 november 2026 09:30 – 17:00
  • donderdag 19 november 2026 09:30 – 17:00
  • vrijdag 20 november 2026 09:30 – 16:30
Locatie
Fysiek
Plaats
Kostprijs
  • Early bird

    • Stageplaatsen en bachelorproefbegeleiders opleiding Bachelor Logopedie Arteveldehogeschool: 580 euro
    • Standaard: 640 euro

    Prijs vanaf 18 oktober 2026

    • Stageplaatsen en bachelorproefbegeleiders opleiding Bachelor Logopedie Arteveldehogeschool: 640 euro
    • Standaard: 675 euro
  • Deze opleiding komt in aanmerking voor KMO-portefeuille. Kies bij je aanvraag Arteveldehogeschool (erkenningsnummer DV.O101978) als dienstverlener en thema “Beroepsspecifieke competenties”.

Breid jouw expertise uit met onze nieuwsbrief

Of je nu je eerste stappen zet of al verder in je carrière staat, je professionele ontwikkeling stopt nooit. Met onze nieuwsbrief blijf je op de hoogte van korte bijscholingen, diepgaande opleidingen en de laatste trends uit het werkveld. Door onze nauwe samenwerking met bedrijven en organisaties via stages, bachelorproeven en onderzoeksprojecten, krijg je van ons inzichten die relevant zijn voor je werk. Precies genoeg om je te inspireren.